اخبار

مجموعه آثار جشنواره هنری کنگره دخانیات و سلامت در سایت کنگره منتشر شد. ...

ادامه مطلب

کتابچه سومین کنگره ملی دخانیات و سلامت در سایت منتشر شد. ...

ادامه مطلب

برنامه زمانبندی سومین کنگره دخانیات و سلامت اعلام شد. ...

ادامه مطلب

بندرعباس- بلوار دانشگاه، خیابان گاز، سالن اجتماعات شرکت گاز ...

ادامه مطلب

برنامه زمان بندی پوسترهای کنگره اعلام شد. ...

ادامه مطلب

قالب اسلاید جهت ارائه مقالات پذیرفته شده به صورت سخنرانی ...

ادامه مطلب

شرکت کنندگان محترمی که مقاله آنها بصورت پوستر پذیرفته شده، خواهشمند است پوستر خود را در قالب فایل زیر تهیه نمایند. ...

ادامه مطلب

امتیاز باز آموزی و گروههای هدف کنگره بر اساس جدول زیر از سوی اداره کل آموزش مداوم جامعه پزشکی اعلام شد. لازم به ذکر است شرط دریافت امتیاز بازآموزی، عضویت در سامانه آموزش مداوم و حضور در کنگره و امضاء مشخصات فردی در فرم مربوطه می باشد. ...

ادامه مطلب

با توجه به پیگیری های به عمل آمده سومین کنگره دخانیات و سلامت در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC ثبت گردید. ...

ادامه مطلب

معرفی همایش

توسعه پایدار هر جامعه ای ارتباط مستقیم با سلامت جسم و روان افراد آن جامعه دارد. دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سال 1386 با هدف بررسی وضعیت مصرف دخانیات و تاثیر آن بر سلامت افراد و به منظور به اشتراک گذاری جدیترین دستاوردهای این حوزه نخستین کنگره دخانیات کشوری و در سال 1387 در شهر بندرعباس و دومین کنگره کشوری و اولین کنگره منطقه ای دخانیات و سلامت را در جزیره کیش برگزار نمود تا زنگ خطری در این خصوص را به صدا درآورد. اکنون و پس از گذشت 10 سال از آن کنگره آمارهای نگران کننده ای از افزایش مصرف دخانیات، تنوع مواد مصرفی دخانی و نیز کاهش متوسط سن مصرف کنندگان مواد دخانی در کشور منتشر شده است و تحقیقات نشان می دهد که مصرف دخانیات به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل ابتلا به سرطان ها و از ریسک فاکتورهای مهم ابتلا به بیماری های قلبی در کشور ماست.  به همین علت بر آن شدیم تا با گرد هم آوردن متخصصین و دانشمندان و پژوهگران از سراسر کشور سومین کنگره ملی دخانیات و سلامت را با هدف بروز رسانی دستاوردهای علمی و ارائه راهکارهای عملی برای کاهش میزان مصرف دخانیات برگزار نمائیم. بدینوسیله از همه پژوهشگران محترم دعوت می نمائیم تجارب علمی و دستاوردهای تحقیقاتی شان را در این رویداد بزرگ علمی به اشتراک  بگذارند.

پیام رئیس کنگره


مسیرهای علمی برای حل مسائل اجتماعی همواره موثر ترین و ماندگارترین روش ها بوده اند و بویژه در حل مسائل و چالش های حوزه سلامت برگزاری همایش‌های علمی می تواند نقش موثری درایجاد فضایی پویا  برای به اشتراک گذاردن دستاوردها و راه حل ها فراهم کند و  برای ایجاد گفتمان‌های روز آمد و ضروری در  ارائه خدمات سلامت بسیار کارا خواهد بود.

بررسی آمارهای مصرف مواد دخانی در کشور بسیار نگران کننده است و ضروری می نماید که سیاستگزاران و برنامه ریزان و بخش های مختلف مسئول با جدیت برای کاهش مصرف دخانیات برنامه ریزی کنند . در حال حاضر در ایران حدود 7میلیون و700هزار نفر مصرف‌کننده انواع مواد دخانی هستند و چهار درصد از کل مرگ و میر بالای۳۰ سال، به مصرف دخانیات انتساب داده شده است که زنگ خطری است برای سلامت جامعه بویژه آنکه مصرف مواد دخانی هم بر سلامت جسم و هم سلامت روان شهروندان تاثیر مخرب جبران ناپذیری دارد. دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بر آن است تا در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی و تکلیف سازمانی خود سومین کنگره ملی دخانیات و سلامت را با همکاری سایر نهادهای علمی و اجرایی بین المللی و ملی میزبانی نماید و بدنبال آن هستیم تا این کنفرانس‌ ضمن ایجاد امکان تبادل اطلاعات و تجربیات ما را در برآورد و برنامه ریزی توان‌مندی‌ها ، برنامه ها و امکانات لازم برای کاهش مصرف دخانیات و ارتقاء سلامت جامعه یاری نماید. چشم انتظار دیدارو مشارکت شما هستیم .

دکتر سید حسین داودی


پیام دبیر علمی کنگره

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی،۱۵ درصد جوانان ایرانی قلیان می­ کشند و بالاترین گرایش به مصرف قلیان در جوانان زیر ۳۰ سال است؛ این یعنی ما در رابطه با کاهش مصرف مواد دخانی و قلیان، هیچ‌گاه پیش نرفته‌ایم و سن مصرف قلیان در کشورمان روز به روز در حال کاهش است. رشد عجیب و نجومی مصرف قلیان در ایران بود که موجب شد بیش از یک سال پیش چهارهزار نفر از پزشکان ایرانی طی نامه­ ای هشداردهنده از  ریاست محترم جمهوری بخواهند جلوی گسترش سریع مصرف قلیان گرفته شود چرا که ایران بالا‌ترین روند رشد ابتلا به سرطان را در دنیا دارد و۳۰ درصد مرگ‌های ناشی از سرطان به صورت مستقیم با دخانیات در ارتباط است همچنین در کشور ما سالانه بیش از ۵۰ هزار نفر بر اثر مصرف دخانیات می‌میرند. این آمار هم شامل مصرف‌کنندگان دخانیات می‌شود و هم آن‌هایی که در معرض دود قرار دارند.

اقدامات صورت گرفته سالهای اخیر که مبتنی بر کنترل مکان های عرضه و برخوردهای انضباطی و پلیسی بوده اند هر چند در برخی نقاط موثر واقع شده اند اما در مجموع نتوانسته اند جلوی موج مصرف دخانیات در کشور را بگیرند . این تجارب نشان می دهد که کاهش مصرف دخانیات در کشور نیازمند یک همت جمعی است و راه حل ها و برنامه هایی در این زمینه موثر خواهند بود که به روش علمی پیشنهاد شده باشند و حاصل بررسی های علمی باشند. در همین راستا بر آن شدیم تا فرصتی فراهم آوریم که همه متخصصین و دانشمندان و پژوهشگران این حوزه گرد هم آیند، و از طریق به اشتراک گذاری دستاوردهایشان و ایجاد یک طوفان فکری نهضت مقابله با مصرف دخانیات را تقویت نمائیم و به طبع آن یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سرطان ها را مهار نمائیم . هر چند این کنگره ظرفیت مهار این بحران را ندارد اما به مدد حضور دانشمندان و پژوهشگران فرصتی فراهم خواهد نمود تا با پشتوانه علمی قوی تری مسیر را ادامه دهیم. بی شک هم دستاورد پژوهش های بزرگ و هم کوچک ترین تجربیات علمی و اجرایی برای برنامه ریزی های آینده راهگشا خواهد بود. پس مشارکت همه پژوهشگران دلسوز کشورمان را می طلبیم.  

دکتر حسین فرشیدی